ponedjeljak, 28. studenoga 2016.
Sedam dijelova tijela bez kojih možete živjeti
Otkrivamo vam sedam unutrašnjih organa bez kojih možemo živjeti, piše Medical Daily.
Plućno krilo
Pomislili biste da ako naše tijelo ima dva ista organa, onda nam zaista i trebaju? To baš i nije tako. Ljudsko tijelo pohranjuje rezerve zraka i zato može živjeti bez jednog plućnog krila. Osobi kojoj se odstrani jedno plućno krilo i dalje ostaje kapacitet pluća od 70 do 80 posto, piše “Večernji“…
Bubreg
Bubrezi filtriraju našu krv, a i jedan je dovoljan da se ta zadaća efektivno obavlja. Nebitno jeste li donirali bubreg ili je izvađen zbog medicinskih razloga, život sa samo jednim bubregom i dalje može biti normalan i zdrav. Postoje dugoročni rizici da će se bubregu umanjiti funkcija, jer samostalno obavlja posao za inače dva organa. Može se pojaviti i problem povišenog krvnog pritiska. Ipak, ako se ne pojave spomenuti problem, za život s jednim bubregom nećete trebati niti promijeniti dijetu.
Želudac i tanko crijevo
Želudac se može odstraniti te nakon toga i dalje normalno živjeti. Ljekari će, umjesto na grlo, jednjak spojiti direktno na tanko crijevo. Nakon oporavka pacijentu su dozvoljene manje porcije jela te uzimanje dodataka prehrani za veću apsorpciju vitamina. Sličan je postupak i kod odstranjivanja tankog crijeva.
Debelo crijevo
U slučaju odstranjivanja debelog crijeva pacijent dobiva stomu ili vanjsku vrećicu koja sakuplja stolicu. Budući da stolica više neće moći prolaziti kroz crijevo do anusa, ugrađuje se stoma na trbuh.
Intimni dijelovi tijela
Muškarci kojima je dijagnosticiran rak testisa ili ženama koje boluju od raka maternice, moguće je izvaditi te organe bez dugotrajnih posljedica. Neke žene rađaju se bez dijelova vagine ili reproduktivnog sistema. Zbog toga zna izostati menstruacija te zato žene ne mogu nikada ostati trudne. Jedan muškarac rođen bez penisa većinu života proveo je normalno, a bio je intiman s nekolicinom žena, samo ne na klasičnan način penetracije.
Štitnjača
Smještena je u vratu i zaslužna za ispravan rast, razvoj, metabolizam i ostale tjelesne funkcije. Osobe kojima se odstrani štitnjača propisuje se uzimanje hormona štitnjače, ali mogu nastaviti živjeti normalnim životom.
Slezena
Slezenu je potrebno odstraniti dođe li do puknuća. Ipak, to i nije toliki problem, jer će drugi tjelesni organi preuzeti njenu nekadašnju funkciju. Slezena štiti od infekcija pa je pacijent podložniji bolestima, posebno odmah nakon operacije. Vakcine, poput onih protiv gripe, mogla bi pomoći u ovom slučaju.
haber.ba
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar