subota, 26. studenoga 2016.

Hronična bol može biti i posebna bolest



Osobe s kroničnom boli u velikom broju ne mogu obavljati svakodnevne aktivnosti, a često se događa da ih okolina ne doživljava ozbiljno, piše “Ordinacija“…


Hronična bol jedan je o najvažnijih zdravstvenih problema, a statistički podaci pokazuju ogroman negativan uticaj hronične boli na pojedinca, porodica te radni kolektiv. Hronična bol ozbiljno smanjuje kvalitetu života sve većem broju ljudi širom svijeta. Prema prof. dr. sc. Hansu G. Kressu kronična bol uzrokuje kompleksan sklop fizičkih, psiholoških, ali i društvenih promjena kod bolesnika.

Što je hronična bol?

Hronična bol može biti površinska i dubinska, a što ovisi o mjestu bolnog podražaja; zatim razlikujemo oštru i muklu bol. Hronična bol traje šest mjeseci i više i najčešće je znak neke hronične bolesti. Hronična se bol dijelni na onu koja je vezana uz karcinom i nemalignu hroničnu bol.

Fizičke i emocionalne nuspojave

Hronična bol je uporna uprkos činjenici da je povreda izliječena i upućuje na to da još uvijek postoji aktivnost u živčanom sistemu. Fizičke nuspojave uključuju napete mišiće, ograničenu pokretljivost, manjak energije i promjene apetita.

Emocionalne nuspojave obuhvaćaju ljutnju, nervozu i strah od ponovnog povrijeđivanja. Takav strah može ometati bolesnikovu sposobnost povratka normalnom poslu ili slobodnim aktivnostima. Najčešće se hronična bol povezuje s glavoboljom, bolom u donjem dijelu leđa, bolom uzrokovanim karcinomom, bolom zbog artritisa, neurološkom boli (uzrokuje je oštećenje živaca) te psihogenom boli (bol koja nije povezana s prijašnjom bolešću, povredom ili nekom očitom i vidljivom povredom).

Hronična bol zaista je pozornica za nastanak složenih fizioloških psihosocijalnih promjena, od poremećaja spavanja do ovisnosti o lijekovima. Anksioznost, gorčina i frustracija, uz depresiju i sklonost suicidu, samo su neke od posljedica hronične boli.

Hronična bol intenzivnija kod žena

Stručnjaci koji se bave hroničnom boli ističu da žene hronično bolna stanja – bol doživljavaju mnogo intezivnije i dugotrajnije od muškaraca. Prema mišljenju stručnjaka jedan od razloga za to je veća sklonost žena višestrukim bolnim stanjima, što na kraju dovodi do većeg mentalnog stresa i povećanog rizika od invaliditeta. Zbog navedenog, nameće se potreba za edukacijom kako bi žene preuzele aktivnu ulogu u liječenju i smanjivanju stigme te same neugodnosti vezane uz svakodnevnu prisutnost hronične boli.

Hronična bol kao posebna bolest

Prema riječima doc. dr. sc. Mirjane Braš važno je zapamtiti da je ponekad hronična bol i posebna bolest. Uzroci boli mogu biti fizički, psihički, socijalni i duhovni, a što je obuhvaćeno pojmom tzv. totalne boli. Bol je subjektivno iskustvo koje nije lahko mjeriti. Kod hronične se boli aktiviraju brojni procesi u mozgu koji su nam danas, zahvaljujući savremenim spoznajama iz neuroznanosti, sve poznatiji, a metodama oslikavanja mozga možemo ih i vizualizovati. Danas znamo koliko je važno spriječiti akutnu bol na periferiji, kako u mozgu zbog njegove neuroplastičnosti ne bi došlo do hroničnih i ponekad nepovratnih procesa hronifikacije boli. Osim toga, pokazalo se da u mozgu ne postoji jedinstven centar za bol, već da je u doživljaju hronične boli velika važnost našeg emocionalnog stanja i načina razmišljanja o boli.

“Već godinama gotovo svakodnevno u svojoj kliničkoj praksi radim s bolesnicima koji trpe zbog različitih oblika hronične boli. Mogla bih nabrojiti desetine, pa i stotine primjera u kojima se kod bolesnika koji pate zbog raznih vrsta hronične boli, dugo nisu prepoznale snažne emocionalne komponente (osobito klinička depresija i brojni anksiozni poremećaji), tako da je bol trajala i bivala sve intenzivnijom, uprkos brojnim metodama liječenja usmjerenim samo na fizičku bol. Isto tako, u psihijatrijsku su ordinaciju slani onkološki bolesnici koji su trpjeli strašne bolove zbog neadekvatnog davanja samih anelgetika i rješavanje ove fizičke komponente boli, a što je posljedično dovodilo do narušavanja i psihičkog stanja. Zbog toga je dobar medicinski intervju i procjena bolesnika najvažniji korak prema uspješnom liječenju i ublažavanju boli”, ističe doc. dr. Braš.


haber.ba


Nema komentara:

Objavi komentar