subota, 17. prosinca 2016.

Mamurluk – Savjeti kako ga izbjeći nakon prazničnih zabava



Koliko ste se puta pitali kako par čašica alkohola može dovesti do tako očajnoga stanja kao što je mamurluk? Trebate imati na umu da je alkohol otrov, a mamurluk je način na koji se organizam bori s količinom otrova u sebi i način na koji ga izbacuje iz sebe.

Kako spriječiti neugodne simptome mamurluka kao što su glavobolja, dehidracija, malaksalost i umor?

Prevencija

Prije nego vas mamurluk napadne, možete poduzeti određene korake kako biste ga spriječili:

Pametno birajte piće koje pijete: Alkoholna pića u čijem su sastavu uglavnom samo alkohol i voda (poput vodke ili gina) donijet će manje štete nego, recimo, obojena pića poput viskija, crvenoga vina i sl. Odnosno, manje štete donose pića u kojima se, osim etanola, nalazi i metanol.
Šta ako ste ljubitelj piva? U pivu ima relativno malo metanola, ali kako boja piva postaje tamnija, to je veća mogućnost da ćete biti mamurni dan poslije.
Jedite prije nego krenete piti: Alkohol se sporije apsorbuje ako želudac nije prazan. Na pitanje šta trebate jesti odgovor je da jedete šta želite. Mit je da je neka hrana bolja od druge. Bitno je samo da želudac nije prazan.
Pijte pametno: Svoje piće pijte u kombinaciji s nekim bezalkoholnim – najbolje vodom. Dvije čaše vina pa jedna čaša vode recept je s kojim se ujutro nećete kajati jer ste popili koju čašicu više.
Nadoknadite izgubljenu tekućinu: Alkohol dovodi do dehidracije. Zato, prije nego legnete spavati, obavezno popijte čašu vode ili nekog drugog bezalkoholnog pića kako biste osigurali organizmu dovoljnu količinu tekućine tokom spavanja. Isto tako, izbjegavajte napitke s kofeinom jer, baš kao i alkohol, i oni imaju diuretička svojstva, piše “Ordinacija“…


haber.ba


Nema komentara:

Objavi komentar