nedjelja, 11. prosinca 2016.

Ova “čudotvorna” biljka ima nevjerojatna ljekovita svojstva, a lako nam je dostupna



Lako se to da zaključiti zbog svih ljekovitih svojstava koje ima. Ova niska, divlja trava raste u cijelom svijetu i od davnina se koristi u liječenju brojnih problema s kožom. Ljekovita svojstva trpuca, kada su u pitanju ubodi insekata, rane i opekline, spominju se još u zapisima iz benediktinskog samostana u Njemačkoj koji datiraju iz 12. stoljeća. Indijanci su također stoljećima koristili listove trpuca za tretiranje mnogih problema s kožom.

Trputac dokazano ubrzava zacjeljivanje rana na koži. Osim toga, sjeme jedne vrste trpuca – Psyllium – koristi se kao izvor biljnih vlakana u laksativima. Dovoljno je par zgnječenih listova staviti na zagnojeni nokat i već drugo jutro bit će vidljiv rezultat, piše “Večernji“.

Slično je i sa žuljevima koji se mogu tretirati kašom od usitnjenih listova trpuca. Koristi se i za bolesti želuca i crijeva (grčeva u crijevima, raznih nametnika i parazita u crijevima, ameba, katara crijeva, sluzi debelog crijeva, kolitisa, ulceroznog kolitisa, polipa crijeva, žgaravice, hemoroida (oblog kaše od listova), groznice, krvarenja zubnog mesa, kod krvi u mokraći, plućnih krvarenja, krvarenja maternice.

Pomaže i kod zubobolje

Trputac je efikasan i kod kožnih bolesti, raznih rana i povreda kože, raka na usnama, gnojnih i inficiranih rana, čireva, čireva na potkoljenici, gnojnih i inficiranih čireva, za regeneraciju kožnog epitela, za liječenje ožiljaka, brazgotina i opeklina, ugriza insekata..Čaj od ove biljke pomoći će i kod problema s prhuti, a ljekovita svojstva ove biljke pomoći će i kod bolesti jetre, žuči, ženskih bolesti (bijelog pranja, tegobe s maternicom, kod sterilnosti žena), zubobolje, bubrega i mjehura, infekcije mokraćnih kanala i mjehura, očnih bolesti…

Listove trputca preporučeno je stavljati na bolna mjesta od opeklina, infekcija, gnojnih infekcija, malignih čireva, ugriza i uboda životinja i insekta. Korijen se rabi zajedno s maruljom kod ugriza otrovnih zmija, groznice, kožnih bolesti i raznih rana. Sjeme se uzima kao dobar antihelmetik za liječenje raznih parazita i nametnika u crijevima, a pošto ima preko 30 sluzi, za liječenje upale ili infekcije sluznice crijeva. Cvjetovi i korjen ove biljke koristi se za pripravu čaja s kojim liječimo sifilis, škrofuloze, krvarenja, leukoreja, kolike, afte, dijareje, dizenterije, plućna krvarenja…

Čaj od trputca

1 čajnu žličicu listova prelijte vrućom vodom, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. Procijedite i tijekom dana pijte 2-4 šalice ovog čaja.


haber.ba


Nema komentara:

Objavi komentar